Okres studiów to nie tylko czas nauki, ale również czas niezliczonych możliwości, rozwoju pasji i zainteresowań, nabywania nowych kompetencji. Dlatego dla naszych stypendystów organizujemy dodatkowe aktywności, takie jak udział w szkoleniach i konferencjach.

Konferencje "Naukowy Start" są dla stypendystów pomostowych miejscem debiutu naukowego oraz platformą wymiany myśli i doświadczeń. Do tej pory, przy aktywnym udziale studentów - stypendystów, zorganizowaliśmy dwie konferencje.

II Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Młodych Naukowców "Naukowy Start. Droga do rozwoju" odbyła się 3-4 czerwca 2016 roku w Łodzi, zorganizowana została z inicjatywy i z pomocą stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych.

Zgromadziła ponad 100 uczestników – byłych i obecnych stypendystów pomostowych, zainteresowanych szeroko pojętym tematem rozwoju naukowego i osobistego. Konferencja była okazją do podzielenia się zainteresowaniami i wynikami pierwszych badań naukowych oraz do poznania innych stypendystów, nawiązania kontaktów i wymiany poglądów.

Podczas spotkania stypendyści zaprezentowali 19 wystąpień, między innymi z zakresu nauk humanistycznych, prawnych, psychologii, nauk ekonomicznych. Pierwszego dnia konferencji stypendyści wysłuchali panelu eksperckiego, na którym wystąpili: dr Katarzyna Maniszewska, prof. dr hab. Marek Wroński i prof. dr hab. Ryszard Kleszcz. Wysłuchali również wystąpień stypendystów, którzy zaprezentowali rezultaty swojej dotychczasowej pracy naukowej, wyniki badań, podzielili się swoimi zainteresowaniami naukowymi i pasjami. Dzień zakończył się spotkaniem z wolontariuszami – przedstawicielami programu Projektor – wolontariat studencki, którzy z wielką pasją opowiedzieli o tym, czemu warto angażować się w działania społeczne.

Drugi dzień konferencji to ciąg dalszych ciekawych wystąpień prelegentów – stypendystów oraz ciekawe i inspirujące warsztaty w grupach dotyczące stylu wypowiedzi naukowej, poprowadzone przez dr Aleksandrę Pawlik oraz urzeczywistniania pomysłów, poprowadzone przez blogera, start-up’owca i podróżnika, Kamila Bąbla.

Udział w konferencji był dla uczestników bezpłatny, koszty zakwaterowania i wyżywienia pokryła Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.

Referaty stypendystów opublikowane zostały w specjalnym wydawnictwie konferencyjnym.

I Ogólnopolska Interdyscyplinarna Konferencja Młodych Naukowców Naukowy Start odbyła się 17-18 czerwca 2013 w Łodzi.

Konferencja została zorganizowana z inicjatywy stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych. Wzięło w niej udział 45 osób - studenci - stypendyści Programu Stypendiów Pomostowych, przedstawiciele organizatorów i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Łódzkiego – partnera wydarzenia.

Głównym założeniem było stworzenie platformy twórczej wymiany myśli, a także możliwości debiutu naukowego. Młodzi ludzie mogli uczestniczyć w spotkaniu czynnie lub biernie. Czynni uczestnicy wystąpili z prezentacjami na temat przedmiotu swoich badań naukowych, ich wyników, a także aktywności pozauczelnianych.

Wygłoszono 19 referatów, m. in. z dziedziny: chemii, energetyki, prawa, finansów, literatury i marketingu. Wśród referujących przeprowadzony został konkurs na najlepszą prezentację, w wyniku którego 3 osoby otrzymały nagrody rzeczowe. Referaty prezentowane podczas konferencji, opublikowane zostały jesienią 2013 roku, w samodzielnym wydawnictwie pokonferencyjnym.

Poza prezentacjami stypendystów, podczas konferencji wygłoszone zostały referaty przedstawicieli środowiska naukowego łódzkich uczelni. Odbyły się także warsztaty, mające na celu wzbogacenie umiejętności autorów w przygotowaniu prac naukowych oraz prezentacji wyników badań.

Konferencja oraz wydanie publikacji pokonferencyjnej finansowane były z grantu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.