Czternastu studentów z Polski wyjedzie w wakacje, w ramach Polsko-Amerykańskiej Inicjatywy Stażowej (Polish-American Internship Initiative), do Stanów Zjednoczonych na płatne praktyki w amerykańskich korporacjach. 10 czerwca w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja programu.

Polsko-Amerykańska Inicjatywa Stażowa jest wspólnym przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Ambasady USA w Polsce. W siedzibie PAFW z uczestnikami staży spotkali się ambasador USA w Polsce Stephen Mull, Jerzy Koźmiński, prezes PAFW, przedstawiciele firm goszczących stażystów, ministerstw i organizacji wspierających inicjatywę oraz stażyści poprzednich edycji PAII.

PAII2014 99

„Będziecie zanurzeni w amerykańską kulturę biznesu i będziecie mogli z bliska śledzić dzień w dzień sposób działania wielkich firm. To wielka szansa” – mówił w trakcie inauguracji ambasador Mull, podkreślając w swoim przemówieniu, że program jest elementem rozwijającej się współpracy polsko – amerykańskiej.

Gospodarz spotkania, prezes Jerzy Koźmiński zaznaczył, że uczestnicy staży poza świetnymi wynikami w nauce i dobrą znajomością języka angielskiego mają budzące podziw osiągnięcia w działalności społecznej i naukowej. Profesor Jerzy Dietl, prezes Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości która jest realizatorem programu, zwracając się do stażystów, nawiązał do obchodzonej w czerwcu 25 rocznicy wolnych wyborów w Polsce prosząc młodych ludzi, aby pamiętali o mądrym korzystaniu z wolności oraz o podstawie wolności: tolerancji dla innych ludzi i ich poglądów.

PAII2014 46

Wśród gości znaleźli się również: Minister Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta RP, dr hab. Jacek Guliński Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ilona Antoniszyn-Klik Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Grzegorz Kozłowski Dyrektor Departamentu Ameryki Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz przedstawiciele firm goszczących stażystów. Obecny był również p. Paweł Pietrasieński, Radca Minister reprezentujący Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie. W rozmowach kuluarowych podkreślano niebywałą szansę jaką jest wyjazd na praktykę do Stanów.

To już czwarta edycja programu, który umożliwia wyróżniającym się w nauce młodym ludziom odbycie staży wakacyjnych w renomowanych amerykańskich korporacjach. Od 2011 roku 73 młodych, zdolnych ludzi dostało szansę odbycia praktyki i zyskania bezcennego doświadczenia zawodowego.

PAII2014 64

Uczestnicy staży, które trwają od 2 do 3 miesięcy, otrzymują wynagrodzenie. Organizatorzy pokrywają koszty podróży oraz pomagają studentom w uzyskaniu wizy. W tym roku stażystów gościć będą: The Boeing Company, Chevron, Citi, Pittsburgh Glass Works i Westinghouse.

O udział w programie mogą ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów stacjonarnych na polskich uczelniach, biegle władający językiem angielskim, legitymujący się bardzo dobrymi wynikami w nauce i aktywni społecznie. Do udziału szczególnie zachęcani są uczestnicy programów PAFW: „Stypendia Pomostowe” oraz „Projektor - Wolontariat Studencki”. Jak podkreślił prezes Koźmiński, Program Stypendiów Pomostowych, który ułatwia młodzieży z małych miejscowości podjęcie studiów, objął swoim zasięgiem prawie 20 tys. młodych ludzi.

Realizatorem inicjatywy jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości we współpracy z firmami oferującymi staże.

Zobacz film.