W pierwszej połowie września delegacja tegorocznych uczestników Polish-American Internship Initiative (PAII), wśród których, jak co roku, znaleźli się stypendyści pomostowi, odwiedziła Waszyngton na zaproszenie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji (WPHI) Ambasady Polskiej w USA. 

Stażyści wzięli udział w spotkaniach z Ambasadorem RP Ryszardem Schnepfem, szefem WPHI Radcą Ministrem Pawłem Pietrasieńskim, przedstawicielami Departamentu Handlu USA, Banku Światowego oraz amerykańskich korporacji. 

Czwórka tegorocznych stażystów PAII: Dominika Dubiel i Mateusz Salach, stażyści w Citi Group oraz Anna Wiejak i Kamil Kania – stażyści w firmie Boeing, przyjechała do Waszyngtonu w dniach 8-10 września, na zaproszenie Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w USA. Studenci mieli okazję uczestniczyć w szeregu inspirujących spotkań m.in. z Ambasadorem Polski w USA Ryszardem Schnepfem. Ambasador przybliżył stażystom historię polskiej placówki dyplomatycznej w Waszyngtonie oraz  stosunków polsko-amerykańskich, a także dzielił się ze studentami licznymi ciekawostkami, pokazując np. mebel, na którym siedział Jan Karski podczas składania raportu o sytuacji w okupowanej Polsce w czasie II wojny światowej.

 

Studenci odwiedzili także Departament Handlu, gdzie spotkali się z Dyrektorem Biura Spraw Europejskich Jay’em A. Burgessem oraz Silvią Savich, Dyrektorką ds. Europy Środkowej i Południowowschodniej. Dyrektorzy opowiadali o pracy Departamentu Handlu i wadze stosunków gospodarczych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Podkreślano, że dobre relacje budowane są również dzięki Polsko-Amerykańskiej Inicjatywie Stażowej.

 

W czasie wizyty stażystów w Waszyngtonie, w siedzibie WPHI zorganizowano spotkanie promujące PAII, podczas którego studenci mieli okazję przedstawić swoje wrażenia z pobytu w USA. W spotkaniu uczestniczyli: Ambasador Ryszard Schnepf, Radca Minister Paweł Pietrasieński, Dyrektor Savich z Departamentu Handlu oraz przedstawiciele instytucji wspierających polsko-amerykański dialog gospodarczy oraz firm zainteresowanych udziałem w kolejnej edycji PAII.

 

Ambasador Schnepf w WPHI
Stażystka PAII Dominika
PAII z wizytą w Ambasadzie RP w Waszyngtonie
Spotkanie PAII w WPHI
Spotkanie stażystow WPHI z Przedstawicielami Departamentu Handlu
Stażyści pod Białym Domem

 

Na zaproszenie Wiesława Szczuki, b. wiceministra finansów, a obecnie Zastępcy Dyrektora Wykonawczego w Banku Światowym, stażyści odwiedzili tę instytucję i mieli okazję nie tylko wysłuchać prezentacji o działalności Banku Światowego na przestrzeni lat, ale również porozmawiać z wysokimi rangą urzędnikami tej organizacji. Istotnym punktem pobytu stażystów w Waszyngtonie były także wizyty w siedzibach amerykańskich korporacji, które zaproszone zostały do udziału w Polsko-Amerykańskiej Inicjatywie Stażowej, wśród nich: IBM, ADM, AMGen, Raytheon oraz Lockheed Martin.

 

O PROGRAMIE

Polsko-Amerykańska Inicjatywa Stażowa to wspólne przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Ambasady USA w Polsce, wspierane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Waszyngtonie. Realizatorem inicjatywy jest Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości we współpracy z firmami oferującymi staże oraz polskimi uczelniami. Inicjatywa skierowana jest przede wszystkim do uczestników dwóch programów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności: stypendystów Programu Stypendiów Pomostowych oraz studentów-wolontariuszy programu „Projektor – wolontariat studencki”. O wakacyjne staże mogą ubiegać się studenci co najmniej drugiego roku studiów stacjonarnych na polskich uczelniach, biegle władający językiem angielskim, legitymujący się bardzo dobrymi wynikami w nauce i aktywni społecznie. Uczestnicy staży, które trwają od 2 do 3 miesięcy, otrzymują wynagrodzenie.

W latach 2011-2015 79 studentów odbyło staże w ośmiu korporacjach: Chevron North America, Boeing, Citi, General Electric Hitachi, Pittsburgh Glass Works LLC, Raytheon BBN Technologies, Sikorsky Aircraft Corporation i Westinghouse Electric Company.

 

Więcej o programie w naszym dziale Programy / Polish-American Internship Initiative oraz na: www.paii.pl